Súgó


SLR alkalmazás

Az SLR (Sensory Language Retrieval) alkalmazás nyelvészeti elemzési támogatást nyújt a felhasználóinak. A magyar nyelv elemzése során eddig használt nyelvi attribútumokat kiterjeszti az SLR algoritmushoz szükséges attribútumokkal.

SLR algoritmus

Az algoritmus a jelentések és az érzéki funkciók közötti összefüggést használja fel úgy, hogy emberi érzéki állapotokat rendel a beszélt nyelv elemeihez. Az algoritmus alapja az a kognitív nyelvészetben elfogadott szemlélet, hogy a test és beszéd ok-okozati kapcsolatban vannak egymással.

Az algoritmusban az újdonság az, hogy a kognitív funkciók teljes testbeágyazottsága az algoritmussal kiértékelhető és ez a testetlennek tartott kognitív funkciókra is igaz. Az algoritmus szemantikai és statisztikai alapú megközelítésekkel szemben, a nyelvben jelölt tárgyakat es funkciókat az univerzális érzéki funkciók és a hozzájuk tartozó adatok, mint univerzális emberi funkciók és érzékelési adatok alapján analizálja az alábbi felismert összefüggések szerint:

A szavak (nyelvi jelek) tárgyak, így a nyelvi funkció (jelentés) algoritmizálásának feltételeként érvényes rájuk a Kolmogorov komplexitás elve.

Ebből következően minden nyelvi tárgyhoz (jelhez) tartozik komplexitási érték, mely érték leírja (definiálja) a nyelvi tárgyat és amely értéknél egyrészt kisebb értéket a tárgy nem vehet fel a jelentés megszűnése nélkül, másrészt nagyobb értéket nem vehet fel a jelentések viszonyrendszere megszűnése nélkül.

Az emberi kommunikáció ebben a megközelítésben modellezhető Univerzális Turing Automaták viszonyaként, ahol a két (vagy több) univerzális automata (a kommunikáció résztvevői) a térben és időben mindig különböző helyet foglalnak el, ebből a sajátosságból következően az emberi kommunikáció interoperábilis szimulációként definiálható, ahol az érzékelési adatok és érzéki funkciók (mint tárgyak, azaz a szöveg vagy jelsor elemei) az univerzális parancsok, míg az eredmény (az interoperábilis szimulációban) maga a jelentés.

A Beszélő - azaz a kommunikáció alanya – szempontjából a test egy időben van jelen az érzékelésben és az interoperábilis szimulációban (kommunikáció). Az érzékelésben, mint érzékelő, a szimulációban, mint tárgy.

A kommunikációs jelsorban (parancssor, azaz itt: szöveg) minden egyes aktív jelhez (parancshoz) - amit épp kimondunk vagy hallunk, illetve olvasunk - az Univerzális Turing Automata olvasási és jelölési funkciójának megfelelően - az adott pillanatban beolvasott komplexitási érték tartozik. A jelsor Turingi értelemben funkcióját, azaz jelentését a komplexitási értékek jelölési és olvasási szabályai határozzák meg, azaz a beszélő testének komplexitása - az érzéki funkciók komplexitása - egyben a jelentéshez tartozó komplexitás is.

Tehát a tárgyak, így az elvont vagy absztrakt és fizikai tárgyak is - mivel attribútumaik kizárólag érzéki adatokként érzékelhetők - ezek az adatok testi érzékek funkciói - az emberi test (mint tárgy) komplexitási alapértékei alapján értelmezhetők, azaz a tárgyi attribútumok és funkciók, mint komplexitási értékek egyben a testi attribútumok és funkciók nyelvi tárgyakon jelölt komplexitási értékei – jelentései.

Ebből következően a tárgyak az univerzális érzéki funkciókon keresztül létrejött adatok az emberi testnek megfeleltethető komplexitási értékek szerinti nyelvi jelölői a beszédben, mint interoperábilis szimulációban. Mint ilyenek, kizárólag az interoperábilis szimulációban jelennek meg, így az ezt a szimulációt létrehozó funkciók speciális eseteiként értelmezhetők, definiálhatók maradéktalanul.

Az SLR rendszerében listázott adatok - a morfológiai és függőségi szerkezethez tartozó adatok - azok a komplexitási alapértékek, amik a kommunikációban, mint Turingi értelemben vett univerzális funkcióban a jelentés létrejöttének feltételeiként vannak jelen.

Az algoritmus a nyelvi jelek domainjéhez olyan új codomaint rendel, melynek adatai alkalmasak az eddig algoritmusként nehezen vagy egyáltalán nem azonosítható jelentések és érzéki mintázatok meghatározására, mint például a metaforikus és metonimikus nyelvi funkciók mintái.

EMTSV rendszer

Az SLR alkalmazás a feldolgozás során az emtsv rendszerrel állítja elő az alapvető nyelvi attribútumokat. A nyelvi elemző alkalmazás megtalálható a GitHubon: https://github.com/dlt-rilmta/emtsv

Cikkek az emtsv-ről: